Kamień milowy

Już po koncercie. Zgodnie z planem o 19.30 na środku ceglanego koła stanęła artystka i dotknęła strun. Słuchałem tej muzyki już po raz drugi. Przed południem podczas próby otwartej dla parafian uświadomiłem sobie to, co i później wieczorem nie dawało mi spokoju. „To przecież takie naturalne i oczywiste!” dźwięki harfy w kościele. W tym kościele. Dostojność antycznego instrumentu, harmoniczne fale dźwięków, wsłuchana publiczność o skupionych twarzach, jakiś niewypowiedziany szacunek dla dzieła i miejsca… Oczywistość tych faktów nie zadziwiała, raczej napawała strachem, że jest również odczuciem większości.
Na twarzach chyba większości uczestników rysował się błogi uśmiech. I podniesiony do góry wzrok.
Dziękuję każdemu z osobna, z ponad 160 osobowej publiczności. Dla mnie, dla projektu Nowa Kultura, dla wsi Gawroniec, dla Kościoła pw. Św. Teresy od Dzieciątka Jezus był to kamień milowy.

Dziś cały dzień szukałem następnego.

1 Response to “Kamień milowy”


  1. 1 Elżbieta Frankowska Kwiecień 29, 2008 o 6:54 pm

    Oj, pospieszyłam się z wypowiedzią o tym niesamowitym wydarzeniu, i swoje emocje przelałam pod tematem „Staje się”…Ale to było silniejsze ode mnie!! Zauroczona klimatem całego wydarzenia , musiałam podzielić się swoimi odczuciami…Mogę tylko jeszcze raz pogratulować autorowi projektu – Panu Markowi Sztarkowi, że dzięki Jego idei my prowincjusze mogliśmy dotknąć skrzydeł jednej z muz… To piękne przedsięwzięcie i z niecierpliwością czekam na kolejne spotkanie z kulturą przez duże „K”.


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Log Out / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Log Out / Zmień )

Facebook photo

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Log Out / Zmień )

Google+ photo

Komentujesz korzystając z konta Google+. Log Out / Zmień )

Connecting to %s
Czym jest Nowa Kultura?

to cykl prezentacji oryginalnych dokonań artystycznych na terenach wiejskich i w małych miasteczkach Pojezierza Drawskiego. Celem projektu jest zwrócenie uwagi na zaburzony ład przestrzenny, nieodkrytą, przekłamaną lub zapomnianą historię, zagubioną tożsamość, marazm i niemoc. Unikalne dokonania artystyczne: spektakle teatralne, koncerty, wystawy - mają inspirować ludzi, odbudowywać godność miejsc, przywracać pamięć o porządku rzeczy. Mają też zachwycać swym pięknem, zaskakiwać wirtuozerią, dawać szansę dla nowych przeżyć, poszerzać horyzonty przestrzeni sztuk...

Jak zamówić bilety?

Potwierdzenie zakupu biletów przyjmujemy: SMS-em na tel. 0 506 057 073 (należy wpisać: nazwę miejscowości, w której ma się odbyć wydarzenie, imię i nazwisko oraz ilość biletów np.: STAWNO JAN KOWALSKI 2) telefonicznie: tel. 091 423 94 71 lub e-mailem na adres: rezerwacja(at)nowakultura.org Po otrzymaniu potwierdzenia bilety będzie można otrzymać na miejscu przed spektaklem

Najpopularniejsze wpisy

Blog Stats

  • 17,697 hits

Blog Nowej Kultury

Założony 18 kwietnia 2008 sztark@nowakultura.org

%d bloggers like this: