Stroikowe szaleństwo


Działo się. Najpierw mimo, doskwierającego chłodu zaczęli zjeżdżać zewsząd Obserwatorzy Nowej Kultury. Potem oględziny wieżowej konstrukcji, przejawy sympatii i smak świeżego ciasta. Dźwięk dzwonka, Zachar na motórze, uściski, zielona kasetka. Historia zapisana w drewnianych gzymsach, ryzality i ozdobne rygle w kształcie litery „S”.
Wreszcie fagot – pochrzakujący odgłosem starej drewnianej beczki po przednim winie, przenikliwy obój, zatopiony we włosach do pasa i elegancki arystokratyczny klarnet. Ósemki i szesnastki w basach, długie frazy sopranów, cyzelowany tenor. Przedmuchiwania klap, świst powietrza, nabrzmiałe policzki.
Na sali piękni ludzie o mocno otwartych oczach. Standing ovation, kwiaty i słowa. Po prostu stroikowe szaleństwo.

Reklamy

1 Response to “Stroikowe szaleństwo”


  1. 1 furtkadogłów Maj 19, 2008 o 12:44 am

    „Majowe Stroikowe”…….w linku „TEKSTY” jest napisane zdanie ,że pragniemy przedstawić artystom nowego widza……co w nas widzach jest nowego?…….Jesteśmy niedzielnymi widzami……..nie zamieniliśmy sal koncertowych na wiejskie kościółki…..w te niedziele natomiast zamieniamy nasz zwyczajowy spacer w stronę krajobrazu na spacer w stronę sztuki….To jest nowy wybór……bo dotąd główne arterie kultury,nie wplatały się jakoś w ścieżki naszych krajobrazów……a te które tu udeptano ,piwno- jarmarczne szpecą go,a nas zniesmaczają…….więc przywykliśmy do wyrzeczeń w tej duchowej materii…..pozostały spacery w tajemniczy krajobraz, regały zapchane książkami, noce zarywane wspomnieniami gdy odwiedzają nas przyjaciele ze studiów…….tak, to jest cena za nasze sielskie życie poza miastem, poza teatrem………Tak więc jesteśmy Nowymi Widzami….zagubionymi w koncertowej etykiecie, zakłopotanymi….Nie zbłądziliśmy jednak na spacerze…..ruszyliśmy tylko w dukty dawno nie uczęszczane, przedzieramy się przez manowce,by przedstawić artystom Nowego widza…….Oni też tej niedzieli przedarli się do nas….wybrali wiejski kościółek zamiast słynnej sali koncertowej…tam widzowie wiedzą kiedy klaskać……a my tacy nowi jesteśmy….jeszcze się uczymy…..ale nasze dłonie klaszczą długo po koncercie ,klaszczą nam serca i dusze,klaszczą nierytmicznie ale bardzo spontanicznie……Wam wybitni Artyści i Tobie Marku….że wybrałeś wiejski kościółek choć istnieją opery na zamku………..


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s
Czym jest Nowa Kultura?

to cykl prezentacji oryginalnych dokonań artystycznych na terenach wiejskich i w małych miasteczkach Pojezierza Drawskiego. Celem projektu jest zwrócenie uwagi na zaburzony ład przestrzenny, nieodkrytą, przekłamaną lub zapomnianą historię, zagubioną tożsamość, marazm i niemoc. Unikalne dokonania artystyczne: spektakle teatralne, koncerty, wystawy - mają inspirować ludzi, odbudowywać godność miejsc, przywracać pamięć o porządku rzeczy. Mają też zachwycać swym pięknem, zaskakiwać wirtuozerią, dawać szansę dla nowych przeżyć, poszerzać horyzonty przestrzeni sztuk...

Jak zamówić bilety?

Potwierdzenie zakupu biletów przyjmujemy: SMS-em na tel. 0 506 057 073 (należy wpisać: nazwę miejscowości, w której ma się odbyć wydarzenie, imię i nazwisko oraz ilość biletów np.: STAWNO JAN KOWALSKI 2) telefonicznie: tel. 091 423 94 71 lub e-mailem na adres: rezerwacja(at)nowakultura.org Po otrzymaniu potwierdzenia bilety będzie można otrzymać na miejscu przed spektaklem

Najpopularniejsze wpisy

Blog Stats

  • 17,931 hits

Blog Nowej Kultury

Założony 18 kwietnia 2008 sztark@nowakultura.org
Reklamy

%d blogerów lubi to: