Beata Bilińska

24

Należy do czołówki polskich pianistów. Od szesnastu lat prowadzi intensywną działalność artystyczną, występując z koncertami symfonicznymi, recitalami solowymi i kameralnymi w Polsce oraz za granicą.
Obecnie prowadzi również liczne kursy mistrzowskie w kraju i za granicą.

Występowała na wielu prestiżowych festiwalach i koncertowała m.in.  w Austrii, Argentynie, Bułgarii, Czechach, Danii, Francji, Irlandii, Japonii, Niemczech, Norwegii, Słowacji, Szwajcarii, Szwecji, USA i we Włoszech.

W 1996 roku
ukończyła Akademię Muzyczną im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie fortepianu prof. Andrzeja Jasińskiego, uzyskując dyplom z wyróżnieniem. Po studiach przez 6 lat pełniła funkcję asystenta prof. Jasińskiego. Obecnie pracuje na stanowisku adiunkta w macierzystej uczelni.
Swoje umiejętności
doskonaliła również w berlińskiej Hochschule der Kunste, studiując
w klasie prof. Klausa Hellwiga.
Brała udział w kursach mistrzowskich, pracując pod kierunkiem wybitnych artystów , m.in. Lee Kum Sing, John Perry. Korzystała również z porad artystycznych Krystiana Zimermana.
Jest laureatką
wielu ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów pianistycznych
i stypendiów, m.in. Towarzystwa im. F. Chopina w Warszawie, Ministerstwa Kultury i Sztuki oraz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego, za wybitne osiągnięcia w dziedzinie kultury.
W 2003 roku
zadebiutowała w Carnegie Hall, w głównej sali „Isaac Stern Auditorium”
w Nowym Jorku.
The New York Concert Review relacjonuje to wydarzenie: ” (…) otwarte
emocjonalnie i serdeczne podejście pani Beaty Bilińskiej dokonały niemalże
wyczynu, jakiego nigdy bym się nie spodziewał: sprawienia tę rozwlekłą
sonatą (Rachmaninow – Sonata b-moll) autentycznej przyjemności ! (…)
wyśmienity recital!…”.
Beata Bilińska
była dwukrotnie nominowana do „ Paszportu Polityki ” oraz dwukrotnie do
nagrody „Fryderyk”.
W grudniu
2005 roku,
wraz z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia ( NOSPR ), wykonała Koncert Fortepianowy „Zmartwychwstanie” Krzysztofa Pendereckiego, pod batutą Kompozytora, w sali koncertowej im. Grzegorza Fitelberga w Katowicach.
A w 2007 roku wykonanie to zostało nagrane na płytę CD dla wytwórni DUX, nagrodzoną licznymi nagrodami fonograficznymi.
W sierpniu
2008 roku,
wraz z Kwartetem Śląskim oraz Piotrem Szymyślikiem nagrała płytę: „Tansman. Od tria do ektetu” zawierającą muzykę kameralną Aleksandra Tansmana na klarnet, fortepian i smyczki.

Ryszard Leoszewski

rysutalentowany kompozytor, obdarzony niezwykle ciepłym głosem wokalista, animator i twórca Grupy ARFIK, współzałożyciel i lider zespołu Sklep z Ptasimi Piórami. Skomponował dziesiątki piosenek do tekstów Leszka Aleksandra Moczulskiego, Osipa Mandelsztama, Władysława Łazuki,  Barbary Stenki, Wojciecha Bartza, Szymona Kaczmarka i innych.

Współpracował z Teatrem Kana dla którego skomponował muzykę do poezji Osipa Mandelsztama.  Wcześniej komponował i wykonywał muzykę do spektakli Teatru Studio Zet, Szczecińskiego Teatru Pantomimy. Na płycie Gitarą i piórem, wydanej w 2001 r. przez Program III Polskiego Radia, znalazła się jego pieśń Ochroń nas Boże do tekstu wybitnego polskiego poety Leszka Aleksandra Moczulskiego. W 1987 r. stworzył grupę artystyczną ARFIK. Napisał też wiele przebojów do popularnego programu telewizyjnego dla dzieci Budzik. Spektakl Szukamy przyjaciół po świecie z jego muzyką entuzjastycznie przyjęła publiczność w Niemczech (Saarbrücken, Hamburg, Hanower, Berlin), Francji (Paryż, Lille). W 1999 r. Ryszard Leoszewski został wyróżniony przez Ministra Kultury i Sztuki RP odznaką Zasłużony Działacz Kultury, a w 2002 roku otrzymał Nagrodę Artystyczną Miasta Szczecina. W 2004 r. został uhonorowany tytułem Ambasadora Szczecina.

szczecin

Sklep z Ptasimi Piórami

Zespół zagrał po raz pierwszy 8 marca 1978 roku w klubie Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Szczecinie. Zaczęło się od nieśmiałej „sprzedaży” piosenek wśród przyjaciół i znajomych. Były też laury na festiwalach studenckich w Szklarskiej Porębie, Łodzi, Zielonej Górze, Świnoujściu i Poznaniu. Grupa kilkakrotnie była wyróżniana na Studenckim Festiwalu Piosenki w Krakowie.
„Sklep z Ptasimi Piórami” szybko stał się wizytówką kulturalną swojego miasta. Do tej pory jest jedynym, liczącym się zespołem tego rodzaju w regionie.
Pierwsza płyta CD jest swoistą kroniką twórczych dokonań zespołu. Znalazły się na niej najciekawsze piosenki pogrupowane chronologicznie.  W październiku 2001 roku na płycie „Gitarą i piórem”, wydanej przez Program III Polskiego Radia, znalazł się utwór R. Leoszewskiego „Ochroń nas Boże”. Materiał muzyczny na drugą płytę CD „Płynie czas…” nagrano w marcu 2002 roku, podczas realizacji koncertu w studiu TVP Szczecin. Płyta zawiera te najstarsze i te pisane współcześnie utwory.

„Sklep z ptasimi piórami” ciągle tworzy i nagrywa nowe piosenki, prezentuje swoje programy w teatrach i klubach całej Polski. Ostatnich koncertów można było posłuchać w warszawskim Teatrze Małym i Teatrze na Woli, poznańskich klubach „Pod Pretekstem” i „Pod Lipami”, a także w Ambasadzie Polskiej w Berlinie, studiu Polskiego Radia Gdańsk i Lille we Francji. 23 września 2008 zespół wystąpił w Studio im. Agnieszki Osieckiej III Programu Polskiego Radia. Koncert promujący najnowszą płytę „Stempelek” był transmitowany na żywo. W 2008 roku zespół obchodzi 30-lecie twórczej pracy.

1. Ryszard Leoszewski – muzyka, gitara klasyczna, gitara akustyczna, śpiew
2. Robert Jarzębski – gitara elektryczna, gitara akustyczna, duduk
3. Szymon Orłowski – gitara basowa
4. Lech „Groszek ” Grochala – perkusja, instrumenty perkusyjne
5. Krzysztof Baranowski – instrumenty klawiszowe, akordeon

Sklep od początku prawie wyróżniał się niezwykłym połączeniem dwóch głosów: Rysia Leoszewskiego i Jacka Rudnickiego. Pozostali muzycy zmieniali się, przychodzili i odchodzili, ale tych dwóch słuchało się zawsze razem. Ich duet kojarzy się z wieloma piosenkami, które nucą się same pod nosem do dziś. Jacek, świetny szczeciński pediatra, dziś już nie śpiewa ze Sklepem. Ich artystyczne drogi się rozeszły. I wydawało się, że to będzie koniec zespołu, że nie osiągnie już tego ciepłego brzmienia. Najnowsza płyta „Stempelek” udowodniła, że „chłopaki dają radę”, wokal Rysia wypełnia brzmieniem nowe aranżacje i nowe kompozycje. Sklep przeżywa drugą młodość.
Wspominam tamte czasy, kiedy panowie spiewali razem, choćby w piosence „Pokolenia”

Ewa Łukasiewicz – aktorka– absolwentka wydziału aktorskiego Pwsftvit w Łodzi. Współzałożycielka Stowarzyszenia Targowa 62, skupiającego absolwentów wydziału aktorskiego PWSFTViT w Łodzi, pracujących niezależnie w ramach praktyk teatralnych i artystyczno-edukacyjnych.

Prace dyplomowe:

Tajemna Ekstaza Dawid Hare reż. Mariusz Grzegorzek
Powłoki reż. Leszek Mądzik
Nagroda na Festiwalu Szkół Teatralnych 2004 za role Isobel w spektaklu Mariusza Grzegorzka Tajemna Ekstaza.

Role:
Rola Luizy w spektaklu teatru telewizji Intryga i Miłość w reż. Macieja Prusa.
Rola pierwszoplanowa w debiucie fabularnym Piotra Szczepańskiego Aleja Gówniarzy.
Rola śpiewana w spektaklu Piosennik reż. Andrzej Poniedzielski – Teatr Polski w Szczecinie

Niezależne realizacje teatralne:
Clapham Junction
spektakl autorski reż. Marcin Brzozowski -współrealizacja – 2001
Śmierć Wenecji wg. T. Manna – 2004
En face spektakl autorski reż. Marcin Brzozowski – współrealizacja – 2006

Łasztownia/Lastadie
projekt realizowany we współpracy z Teatrem Kana 2007
Kobieta Łazarz
monodram autorski inspirowany twórczością Sylvii Plath 2007
Prom na Gabriole wg M. Lowry’ego realizacja zbiorowa – projekt w trakcie realizacji

Jacek Kleyff [polski bard, poeta, kompozytor, aktor i malarz]

(ur. 1 sierpnia 1947 w Warszawie). W 1979 roku uzyskał dyplom magistra inżyniera architektury na Politechnice Warszawskiej. Był jednym z twórców (razem z Januszem Weissem i Michałem Tarkowskim) słynnego kabaretu Salon Niezależnych. W latach 1981-85 mieszkał na wsi pod Lublinem, gdzie powstał zalążek Orkiestry Na Zdrowie (ONZ). Większość tekstów i kompozycji tego zespołu jest jego autorstwa. W 1995 roku Orkiestra Na Zdrowie zdobyła „Złoty Bączek”, główną nagrodę publiczności, na festiwalu Przystanek Woodstock w Czymanowie nad Jeziorem Żarnowieckim. Najbardziej znane piosenki w wykonaniu Jacka Kleyffa to: Telewizja (1972), Huśtawki (1973) oraz Nie męcz mnie (1974), wykonywane później przez Kubę Sienkiewicza i Elektryczne Gitary. Na wydanej w roku 2002 płycie Pan Yapa i magiczna załoga aktor Krzysztof Janczak zadedykował Jackowi Kleyffowi utwór Żółte eliksiry.

W 2006 roku, podczas wyborów samorządowych, bezskutecznie starał się o mandat radnego m.st. Warszawy, z list Komitetu Wyborczego Wyborców Gamonie i Krasnoludki.

Okazjonalnie prowadzi audycje w Programie III Polskiego Radia.

Nauczyciel w Zespole Szkół Bednarska.

ZOBACZ:
Listy Jacka Kleyffa do Leonarda Cohena
Przegląd Piosenki Prawdziwej Zakazane Piosenki

Krzysztof Kamiński [fagot] – założyciel Ad libitum trio

Swoją karierę artystyczną rozpoczął jeszcze w szkole średniej wykonaniem Koncertu B – dur W. A. Mozarta z orkiestrą Liceum Muzycznego im. H. Wieniawskiego w Łodzi. W okresie studiów w Akademii Muzycznej w Łodzi, którą ukończył z wyróżnieniem w roku 1984, wielokrotnie występował jako solista w czasie koncertów symfonicznych, prezentując wcześniej wymieniony koncert, także koncert F-dur K.M. Webera i koncert F–dur K. Stamitza. W tym czasie był zatrudniony również jako solista – fagocista w Teatrze Muzycznym w Łodzi. Po podjęciu pracy w Państwowej Filharmonii Łódzkiej w charakterze solisty, jego działalność artystyczna uległa dalszemu ożywieniu. Do chwili obecnej wykonał 61 koncertów solowych, w tym polskie prawykonania koncertów J. Francaix, A. Joliveta, J. N. Hummla oraz Divertimenta J. Francaix, będąc do dziś jedynym wykonawcą tych kompozycji na terenie kraju. W swoim dorobku artystycznym posiada dziesiątki nagrań dokonanych dla Polskiego Radia i Telewizji, a także telewizji holenderskiej, niemieckiej i amerykańskiej.

Jako solista występował także poza granicami naszego kraju – we Francji, Niemczech i Holandii. W czasie swojej dotychczasowej pracy artystycznej stworzył kilka działających do dziś zespołów kameralnych (Łódzkie Trio Stroikowe, Kwintet Dęty FŁ oraz orkiestrę Camerata pro Arte, której jest dyrygentem i kierownikiem artystycznym). Z zespołem tym nagrał dwie płyty CD – „Muzyka w Starym Klasztorze” oraz „Con Corno” z waltornistą Dariuszem Mikulskim ( Stuttgart) dla ZYX Music Classic (Niemcy).

W 2002 odbył jako dyrygent z Orkiestrą Filharmonii Łódzkiej im. A. Rubinsteina tournee artystyczne po Niemczech. K. Kamiński posiada na swym koncie również doświadczenia kompozytorskie – jest autorem muzyki do przedstawienia „Różowy wujek”, zrealizowanego w Teatrze Arlekin w Łodzi (1999) oraz „Wspomnienie Octandre” (1984) na instrumenty dęte.

Od 1986r. jest nauczycielem w Akademii Muzycznej w Łodzi, obecnie na stanowisku profesora nadzwyczajnego. W 2002 został solistą i konsultantem niemieckiej firmy Frank & Meyer Holzblasinstrumente. W 2003 wspólnie z klawesynistką Ewą Piasecką nagrał płytę CD Come Prima z muzyką barokową.

W swojej karierze artystycznej współpracował również z orkiestrami Teatru Wielkiego w Łodzi, Polską Filharmonią Kameralną, Philharmonie der Nationen, Kölnische Kammerorchester, Filharmonii Kaliskiej, Lubelskiej, Dolnośląskiej, Płockiej, orkiestrami kameralnymi w Toruniu i Słupsku.

Anna Sikorzak-Olek [harfa]

Absolwentka Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie. Jako stypendystka Ministerstwa Kultury i Sztuki uczestniczyła w wielu międzynarodowych konkursach i kursach harfowych we Francji, Niemczech, Czechosłowacji i we Włoszech.

Od wielu lat prowadzi aktywną działalność koncertową jako solistka i kameralistka. Ma w repertuarze kilkanaście koncertów solowych . Wystąpiła we wszystkich Filharmoniach w Polsce. Jako pierwsza w Polsce wykonała koncert Tadeusza Paciorkiewicza, 3 koncerty Piotra Mossa: ”Espressoini Varianti”, „Remenances” i „Voyage” na dwie harfy i orkiestrę (wraz z prof. Helgą Storck), Witolda Lutosławskiego „Double Concerto” for Oboe, Harp and Chamber Orchestra wraz z oboistą Mariuszem Pędziałkiem, Mikołaja Hertela „Primavera” – koncert na harfę i smyczki, J. M. Jarre „Koncert w Chinach”, Marcela Grandjany „Arię w stylu klasycznym” i Stanisława Moryty „Koncert na perkusję i harfę” (wraz ze Stanisławem Skoczyńskim) . Nagrała archiwalnie dla Polskiego Radia koncerty Witolda Lutosławskiego, Tadeusza Paciorkiewicza, Marcela Grandjany., koncert B-dur J.F.Haendla, Thomasa Daniela Schlee „Wacht auf, Harfe und Saitenspiel“op.35., koncert na harfę celtycką Piotra Mossa i „Dances” C.Debussy.

Jako kameralistka występuje od lat w duetach z fletem, obojem, sopranem, na dwie harfy, z perkusją i w Warszawskim Kwartecie Harfowym.

Wiele uwagi poświęca prawykonaniom muzyki współczesnej biorąc udział w takich festiwalach jak: Warszawska Jesień, Forum Młodych Kompozytorów, Poznańska Wiosna Muzyczna, Festiwal Polskiej Muzyki Współczesnej we Wrocławiu, Festiwal Muzyczny Polskiego Radia, Muzyczny Festiwal w Łańcucie, Warszawskie Spotkania Muzyczne i w wielu innych.

Od prawie trzydziestu lat pracuje w różnych zespołach symfonicznych. Przez kilka lat była harfistką WOSPR w Katowicach. Obecnie jest członkiem Polskiej Orkiestry Radiowej w Warszawie i współpracuje z orkiestrą Sinfonia Varsowia.

Anna Sikorzak-Olek dokonała wielu nagrań archiwalnych dla Polskiego Radia i Telewizji. Ma w swoim dorobku kilka płyt m.in. recital z flecistą Kazimierzem Moszyńskim, muzykę kameralną na harfę Grażyny Bacewicz, płytę z koncertami harfowymi XX wieku nagraną z orkiestrą Amadeus pod batutą Agnieszki Duczmal z udziałem oboisty Mariusza Pędziałka nominowaną do nagrody „Fryderyk 2001”, koncert Thomasa Daniela Schlee na płycie autorskiej, Ernest Bloch: Suite Modale z flecistką Katherine DeJongh, „Souvenir” Beliebte Stucke fur Violine und Harfe z Jarosławem Olek, „Trzy Kolory” Z.Preisnera muzyka filmowa, „Kolędy na koniec wieku” Z.Preisnera, „Quartet in 4 movements” Z. Preisnera, „Zaratrusta” Pawła Szymańskiego – muzyka teatralna.

Nagrywa również muzykę filmową współpracując m.in. ze Zbigniewem Preisnerem (m.in. „Dekalog”, „Trzy Kolory” K. Kieślowskiego), z Janem A.P. Kaczmarkiem, z Pawłem Szymańskim, z Krzesimirem Dębskim, z Michałem Lorenzem, Stanisławem Syrewiczem, Marcinem Zielińskim i z wieloma innymi.

Anna Sikorza-Olek jest również pedagogiem. Zajmuje się promowaniem nauczania początkowego na harfie celtyckiej w Polsce. Komponuje utwory kameralne na harfę celtycką dla dzieci.

Reklamy

Czym jest Nowa Kultura?

to cykl prezentacji oryginalnych dokonań artystycznych na terenach wiejskich i w małych miasteczkach Pojezierza Drawskiego. Celem projektu jest zwrócenie uwagi na zaburzony ład przestrzenny, nieodkrytą, przekłamaną lub zapomnianą historię, zagubioną tożsamość, marazm i niemoc. Unikalne dokonania artystyczne: spektakle teatralne, koncerty, wystawy - mają inspirować ludzi, odbudowywać godność miejsc, przywracać pamięć o porządku rzeczy. Mają też zachwycać swym pięknem, zaskakiwać wirtuozerią, dawać szansę dla nowych przeżyć, poszerzać horyzonty przestrzeni sztuk...

Jak zamówić bilety?

Potwierdzenie zakupu biletów przyjmujemy: SMS-em na tel. 0 506 057 073 (należy wpisać: nazwę miejscowości, w której ma się odbyć wydarzenie, imię i nazwisko oraz ilość biletów np.: STAWNO JAN KOWALSKI 2) telefonicznie: tel. 091 423 94 71 lub e-mailem na adres: rezerwacja(at)nowakultura.org Po otrzymaniu potwierdzenia bilety będzie można otrzymać na miejscu przed spektaklem

Najpopularniejsze wpisy

Blog Stats

  • 17,931 hits

Blog Nowej Kultury

Założony 18 kwietnia 2008 sztark@nowakultura.org
Reklamy

%d blogerów lubi to: