Stawno, wieś w gminie Złocieniec

Jedna z najbardziej aktywnych wsi na Pojezierzu Drawskim. Znana ze szczególnego pietyzmu do wiejskiego krajobrazu. Aktywność kilku mieszkańców rozsławia wieś na cały region. Ale to nie znaczy, że nie można lepiej. np. wieś nie ma swojej strony internetowej,

 

Kościół filialny pw. Matki Boskiej Królowej Polski wybudowany w 1662 roku

 

 

 

 

 

 

 

Mielenko Drawskie (niem. Klein Mellen)
Wieś położona 5 km na południe od Drawska Pomorskiego.

 

Kościół filialny pw. Matki Boskiej Królowej Polski – należący do Parafii pw. Św. Pawła Apostoła w Drawsku Pomorskim.

Ufundowany przez ówczesnych właścicieli wsi von Goltzów, w1662 roku, remontowany w 1726 roku – z tego okresu pochodzi wieża; zbudowany na planie prostokąta, bez wyodrębnionego prezbiterium; konstrukcja ryglowa z wypełnieniem ceglanym, w szczycie wschodnim- ozdobne rygle; wieża z hełmem cebulastym, barokowym, z latarnią, dzwon na wieży z 1786 roku.

 

 

 

 

 

 

Siemczyno – wieś leżąca na zachód od Czaplinka, nad brzegami zatoki Henrykowskiej jeziora Drawsko, przy drodze krajowej nr 20 Stargard Szczeciński – Szczecinek – Gdynia. Tereny w okolicy Siemczyna są pofałdowane, pełne wzgórz, jezior, lasów i palczastych zatok jeziora Drawsko. Sama miejscowość posiada długą, sięgającą XIII wieku, historię, a dowodem dawnej świetności okolicy jest barokowy pałac, rodowa siedziba Goltzów, jednej z największych arystokratycznych rodzin pomorskich, która przez wiele wieków utrzymywała ścisłe związki z Polską. Właściciel Siemczyna, w czasie potopu szwedzkiego stanął po stronie króla polskiego, podobnie jak i Goltzowie z Tuczna (pow. wałecki) gdzie do dziś stoi ich zamek.

W dużym, liczącym ponad 3 ha, parku stoi największy w okolicach Czaplinka pałac. Został on wybudowany w latach 1722-1728 w stylu barokowym, później był powiększany i przebudowywany. Wzniesiono go na planie podkowy, z tarasem pośrodku. Część środkowa nakryta jest mansardowym dachem, lewe skrzydło jest piętrowe, prawe, to niska przybudówka. Z dawnego wyposażenia pozostało niewiele, są fragmenty dwóch kominków, resztki jednego pieca z holenderskich tafli, oraz gipsowe sztukaterie w jednej z sal pałacowych na piętrze. Pałac okala park (założony w XVIII wieku ). Rozciąga się on na południe od pałacu na powierzchni nieco ponad 3 ha. Rosną w nim dęby, lipy, klony, świerki, buki, graby. Do pałacu wiodły grabowe żywopłoty, wysokie na 2-3 metry, regularnie cięte. Od 50 lat nieformowane graby przybrały formę drzewiastą i do pałacu prowadzą aleje z charakterystycznymi zniekształceniami na wysokości dawnego formowania. Do parku z południowej strony przylegają dawne stawy, połączone rowem z jez. Wilczkowo. We wsi znajduje się barokowa kaplica, zbudowana w roku 1699 pod którą znajdowała się krypta rodzinna Goltzów, dawnych właścicieli Siemczyna. Obecnie kaplica służy jako zakrystia dobudowanego w latach 1854-1856 w stylu neogotyckim kościoła. Wewnątrz znajdują się XIX-wieczne organy i fisharmonia, umieszczone w emporze kościoła, a ponadto neogotycki ołtarz w prezbiterium. W dawnej kaplicy znajduje się XVII-wieczny fryz heraldyczny, na którym umieszczono, wśród alegorycznych przedstawień, herb Goltzów.

 

 

 

Gawroniec

Wieś położona w pasie Pojezierza Drawskiego, w odległości 21 km na płn. wsch. od Drawska Pomorskiego, przy bocznej drodze ze Świdwina do Złocieńca, który oddalony jest 19 km, w kierunku południowym. W bezpośrednim sąsiedztwie wsi z południa na północ przechodzi linia kolejowa. Wieś położona jest w terenie pagórkowatym. Wokoło otoczona jest przez pola i łąki; teren kościoła graniczy z terenem majątku Gawroniec; od strony południowej wieś graniczy z jeziorem Gawrończym.

 

Nazwa miejscowości brzmiała pierwotnie Jerstroff następnie Gersdorf i pochodziła być może od osoby nazywanej Jary, Jarsza, Jersza lub Gość, Goszcz.

 

Pierwsza udokumentowana wzmianka z Gawrońca pochodzi z 1251 r. Od samego początku patronat nad kościołem mieli właściciele majątku. W 1499 r. prawie cały ten majątek był w rękach rodziny von Borcke. W kronikach opisany jest kapitan Franz von Nosow, który był zajął majątek w Gawrońcu
i Chlebowie, ponieważ nie otrzymał odpowiedniego uposażenia od króla polskiego, za swoja służbę; obie wsie bardzo ucierpiały. Jeszcze w XVIII wieku majątek był w posiadaniu rodziny von Borcke. Natomiast wg ksiąg adresowych z przełomu XIX i XX wieku są własnością Erbena von Knebel – Doeberitz, a w 1920 roku – Anny von Knebel – Doeberitz. W latach 30 XX wieku nowym właścicielem majątku została hrabina von Arnim. W 1939 roku w Gawrońcu żyło 329 mieszkańców.

 

 

KOŚCIÓŁ – z materiałów źródłowych wiadomo, że w 1807 r. kościół był postawiony w połowie a w 1820 r. budowa została zakończona. Na chorągiewce widniała data 1828 r. Został wzniesiony w formie rotundy, w klasycystycznym stylu. W 1850 r. z powodów akustycznych przykryto kościół płaskim sufitem belkowym. W krypcie kościoła znajdują się sarkofagi rodziny von Borcke; najstarszy z nich pochodzi z 1671 r. Przed II wojną światową w kościele była przechowywana figura późnogotyckiej Madonny z Dzieciątkiem Jezus, z około 1500 r.

Kościół usytuowany jest po zachodniej stronie drogi ze Świdwina, zbudowany na znacznym wzniesieniu terenu (na górce). Tuż za kościołem jest teren założenia dworskiego, (pałac i pobliski teren jest siedzibą Gospodarstwa GAWRONIEC Spółka z o.o.) a dalej w kierunku wschodnim rozdroże dróg w czterech kierunkach świata; teren przykościelny jest placem zbliżonym do trójkąta, o prostej podłodze urbanistycznej, opadającej wzdłuż granic, w całości wypełnionej trawiastą polaną, z drzewami rosnącymi na całej powierzchni parceli. Są to stare klony, lipy, kasztanowce i jesiony oraz liczne młode drzewa.

 

 

 

 

 

Reklamy

Czym jest Nowa Kultura?

to cykl prezentacji oryginalnych dokonań artystycznych na terenach wiejskich i w małych miasteczkach Pojezierza Drawskiego. Celem projektu jest zwrócenie uwagi na zaburzony ład przestrzenny, nieodkrytą, przekłamaną lub zapomnianą historię, zagubioną tożsamość, marazm i niemoc. Unikalne dokonania artystyczne: spektakle teatralne, koncerty, wystawy - mają inspirować ludzi, odbudowywać godność miejsc, przywracać pamięć o porządku rzeczy. Mają też zachwycać swym pięknem, zaskakiwać wirtuozerią, dawać szansę dla nowych przeżyć, poszerzać horyzonty przestrzeni sztuk...

Jak zamówić bilety?

Potwierdzenie zakupu biletów przyjmujemy: SMS-em na tel. 0 506 057 073 (należy wpisać: nazwę miejscowości, w której ma się odbyć wydarzenie, imię i nazwisko oraz ilość biletów np.: STAWNO JAN KOWALSKI 2) telefonicznie: tel. 091 423 94 71 lub e-mailem na adres: rezerwacja(at)nowakultura.org Po otrzymaniu potwierdzenia bilety będzie można otrzymać na miejscu przed spektaklem

Najpopularniejsze wpisy

Blog Stats

  • 17,921 hits

Blog Nowej Kultury

Założony 18 kwietnia 2008 sztark@nowakultura.org
Reklamy

%d blogerów lubi to: